Звіт про роботу бібліотеки 2014-2015 н.р.

Діяльність шкільної бібліотеки Добровеличківської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернату у 2014/2015 році    була спрямована на виконання завдань, які висуває перед нею перебудова всіх складових компонентів сучасної школи і здійснювалась з таких основних напрямків:
  • Виховання в учнів інформаційної культури, культури читання, шанобливого  ставлення до книги.
  • Формування  правової культури читачів, громадянськості, патріотизму, поширення  інтересу до рідного краю.
  • Пропаганда здорового способу життя.
  • Сприяння самоосвіті  учнів та вчителів за допомогою різних форм і методів роботи.
  • Організація довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування читачів.
  • Формування, використання і зберігання бібліотечного фонду.
  • Популяризація літератури та книги.
 За   минулий  навчальний рік  у  фонд шкільної бібліотеки надійшло:
  • підручників583 прим.,
  • художньої літератури – 194 прим..
  13 примірників художньої літератури  подаровано учнями школи під час проведення  акції «Подаруй бібліотеці книгу».
 Бібліотекою школи було організовано передплату 17  періодичних видань, із них  2 дитячих видань.
У бібліотеці оформлені постійнодіючі полички: «Це моя Україна, це моя Батьківщина», «Провісник майбутнього», «Кіровоградщина – край літературних талантів», «Україно, Україно, славний край козацький», «Край степовий, Кіровоградщино моя!».
В 2014/2015 навчальному році в бібліотеці були організовані книжкові виставки, присвячені літературним датам: «Герой свого часу» (до 200 - річчя від дня  М.Ю.Лермонтова, 125 - річчя Б.Пастернака, річниці Т.Г.Шевченка, 80-річчя Л.Костенко).
Протягом року організовані тематичні виставки літератури: «Здорова дитина – здорова нація», «Біль мого народу», «Знай та поважай свої права», «Героїчне минуле народу», «Стихія підкоряється сильним», «Я - громадянин України», «На шляху до соборності»,  «Рядки, обпалені війною», «Звучи, моя мово чарівна», «Чорнобиль – це набат і біль» і т.д.
Для максимально-повного задоволення інформаційних потреб  як вчителів, так і учнів велася робота з удосконалення  і розширення довідково-бібліографічного апарату бібліотеки, поповнювався і редагувався  алфавітний та систематичний каталоги. Інформаційна робота серед педагогічного колективу включала: виступи на нарадах при директору, методичних об’єднаннях з інформаційними оглядами, оглядами періодичних видань на допомогу вчителю. Бібліотека допомагала вчителям у проведенні предметних тижнів у школі.
З метою вивчення читацьких інтересів молодших школярів, рівня їх читацької культури,  місця книги  в житті, виявлення впливу школи на розвиток читацької самостійності  учнів молодшого шкільного віку були проведені бесіди «Я люблю читати про...», анкетування «Книга в твоєму житті».
Відчувається проблема читання при проведені аналізу анкетування. На запитання «Чим ти займаєшся у вільний час?» лише 32% з опитаних відповіли, що читають книги.
Тому своїм  завдання на майбутнє вважаю необхідність    посилення роботи щодо  зацікавлення  учнів читанням, прищеплення  інтересу до читання.
І. Інформаційно-бібліотечна  робота (за окремим планом)
1. Екскурсія «Знайомство з шкільною бібліотекою», правила спілкування з книгою, як створюють книжку  1клас;
2. «Читач у бібліотеці» «Основні елементи книги», 2 клас;
3. «Структура книги», «Твій друг - підручник», 3 клас;
4. «Помічники у виборі книжок», «Періодичні видання для дітей», 4 клас;
5. «Твої друзі словники», 5 клас;
6. «Як читати книгу, нотатки про прочитане», 6 клас;
7. Бесіда «Робота з джерелами інформації», 8 клас;
ІІ. Масові заходи.
 В рамках тижня сприяння здорового способу життя та безпеки життєдіяльності «Здоровий спосіб життя – це модно!» оформлено книжкову виставку «Здорова дитина – здорова нація». Вихованці мали можливість ознайомитися з книжково-ілюстративним матеріалом з тем: «Здоров`я – одне з основних джерел щастя і повноцінного життя», «Показники здоров`я», «Здорове харчування в школі», «Здоров`я плюс», «Сучасні підходи до формування культури здорового способу життя». 
До дня Соборності України оформлено історико-літературну книжкову виставку на тему: «Свято Соборності - символ єднання України». Кожен клас мав можливість ознайомитися з матеріалами бібліотечного фонду за розділами «Це моя Україна, це моя Батьківщина», «Край степовий, Кіровоградщина моя!», «Україно, Україно, славний край козацький». Представлено книги Алли Сокол «Моя країна – Україна», «Я – громадянин України», «Князі України», «1000 фактів про Україну», Анни Третяк «Допитливій малечі про цікаві речі. Подорож по Україні», «Козацька абетка», «Історія України в особах. Козаччина», «Усі гетьмани України», «Козацька енциклопедія для юнацтва».
Важливе місце  в популяризації читання, займає Тиждень шкільної бібліотеки, що проводиться постійно в школі. Під час  проведення  Тижня проводяться з дітьми різні заходи: це і турніри, різні ігри, інтелектуальні змагання, усні журнали, калейдоскопи і т.д. Так у цьому році протягом тижня для учнів 1 класу організовано екскурсію до районної дитячої бібліотеки де вони мали змогу ознайомитися з наявністю книжкового фонду, правилами користування та поводження з книгою; прийняли активну участь в пізнавальній та казковій вікторині. Переглянули мультфільм «Вовка в тридєвятом царстве». Під кінець зустрічі діти отримали від бібліотекаря пам`ятку читача.
А учні 2-4 класів мали змогу поринути у конкурсну програму «Казковий КВК». Учні залюбки відгадували літературних героїв, співставляли казки різних народів світу, знаходили улюблених казкових героїв в різних видах мистецтва, пов`язували з переглянутими мультфільмами. Самі активні учасники були нагороджені заохочувальними подарунками.
Свято «День народження книги» для учнів 1-4 класів нікого не залишило байдужим. Учні 4 класу майстерно продемонстрували на сцені «справжнє день народження книги». Глядачам сподобалась гра маленьких акторів, сценічні костюми, виготовлені власноруч, музичний супровід. Після такого заходу в жодного учня не підніметься рука скривдити книгу, а навпаки побільшає читачів у шкільній бібліотеці. Учні мали змогу побачити етапи створення книги від письменника до друку.
26 вересня 2014 року з ініціативи учнів 7 класу відбулося театралізоване дійство «Ніколи не скривдимо книгу» з виставкою зношених, розмальованих книг та підручників «Пожалійте нас». Самі активні учасники – Степаненко Юлія, Білий Данило, Басовський Ілля та Гучок Ілля зуміли донести до глядачів прохання книги берегти її, цінувати, шанувати та пропагувати. Бібліотекарем було наголошено, що книга – передусім – духовна цінність. Та одночасно вона має матеріальну вартість. Закликала ніколи не кривдити книгу і не дозволяти це робити іншим. Такі заходи виховують повагу до книги й до людей, що її створили. 
Всі заходи були яскравими, проводились в цікавій нетрадиційній ігровій формі, сприяли виявленню пізнавальних інтересів і здібностей дітей, вихованню громадянина, високоосвіченої людини, орієнтованої на загальнолюдські цінності. Кожен з учнів знайшов собі справу до душі.
Протягом  усього навчального року  надавалася допомога  педагогічному  колективу у доборі методичної та художньої літератури для проведення  відкритих уроків та різноманітних заходів. На допомогу вчителям та вихователям в бібліотеці ведеться картотека газетно-журнальних статей.
З метою підвищення професійної компетентності шкільних бібліотекарів району було проведенно районний семінар на тему: «Облік бібліотечного фонду шкільної бібліотеки». Розглянули вимоги щодо ведення суммарного та індивідуального обліку, облік вибуття документів з бібліотечного фонду та оцінювання нової літератури. Колеги ділилися досвідом, обговорювали раціональність ведення документації шкільної бібліотеки на практичному занятті «Робота з сумарною книгою».
І.Основні завдання і напрямки роботи  шкільної бібліотеки на 2015/2016 навчальний рік
 1.  Сприяння реалізації державної політики в галузі освіти, вихованню досконалої, інтелектуально розвиненої особистості, свідомої свого громадянського обов‘язку, відкритої для інтелектуального, духовного і творчого розвитку.
2. Інформаційне забезпечення всіх напрямків навчально-виховного процесу школи;
3. Забезпечення  рівного доступу всіх учасників навчально-виховного процесу до інформаційних джерел.
4. Створення оптимальних умов для розвитку особистості дитини. Виявлення здібностей читачів, виховання у молодого покоління потреби в систематичному читанні, шанобливого ставлення до книги.
5.  Поповнення матеріально-технічної бази бібліотеки.
6.  Створення передумов для розуміння української культури через прилучення до неї дітей, широке ознайомлення з життєвими реаліями українського народу. Виховання мовного етикету, глибокої поваги до державної та рідної мови, до національно-культурних і духовних надбань українського народу та інших народів та націй.
7. Інформаційне обслуговування педагогів, спрямоване на підвищення їх методичної та педагогічної майстерності.
8. Удосконалення традиційної довідково-бібліографічної та інформаційної діяльності з активним впровадженням сучасних новітніх технологій.
9. Збереження фонду шкільних підручників, поповнення навчально- методичної бази школи. Виховання бережливого ставлення до шкільних підручників.


Немає коментарів:

Дописати коментар